Шановні батьки та дорослі!

За останніми даними травмпункту КНП “Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької обласної Ради” , у 2024 році зафіксовано понад 40 укусів кліщів у дітей. Ця цифра викликає глибоке занепокоєння медичного персоналу та батьків. Зараз  кліщі  надзвичайно активні, що підвищує ризик їх укусів, особливо для дітей, які регулярно проводять час на свіжому повітрі.

Наближається час, коли природа пробуджується, а разом з нею з’являються кліщі. На жаль, ці крихітні кровоссальні комахи можуть викликати такі серйозні захворювання, як кліщовий енцефаліт і хвороба Лайма. Кліщі активізуються в лісах і міських парках з травня по вересень. Саме з приходом теплих днів голодні кліщі починають полювання на людей. У сухі і жаркі дні вони злегка послаблюють свою активність, а ось коли на вулиці волога і похмура погода, йдуть в атаку.

Кліщі дуже малі в розмірах – вони схожі на веснянки, родимки або плямочки бруду. Живуть кліщі не на деревах, як прийнято вважати, а на кущах та у високій траві.

Кліщ довго шукає місце для укусу (присмоктується до тіла протягом приблизно двох годин), тому регулярно оглядайте свій одяг і періодично проводьте ретельну перевірку, звертаючи особливу увагу на наступні частини тіла: шию, пахви, пахову область, вушні раковини – у цих місцях шкіра особливо ніжна і тонка, й кліщ найчастіше присмоктується саме там. Душ змиє кліщів, які ще не присмокталися. Після потрапляння на шкіру кліщ присмоктується і смокче кров (при цьому збудники енцефаліту чи бореліозу проникають у кров людини, якщо вони були в кліща). Через деякий час паразит безслідно відпадає.

Не кожен кліщ містить в собі вірус: в середньому з 10 тільки 1-2 є заразними, але за зовнішнім виглядом вони не відрізняються.

📌Звертаємо увагу батьків – у разі, якщо кліщ все-таки вчепився, краще видаліть його в лікувальному закладі або зверніться за медичною допомогою в травмпункт до спеціалістів без електронного направлення та без попереднього запису, де вам буде надана кваліфікована допомога.

☎️ Контактний телефон (0432)55-11-12. Наша  адреса: вул. Хмельницьке шосе 108

Адже інфікування може статися через неправильне видалення паразита, коли його ненароком причавити. Вдаватися до самопорятунку можна лише у крайньому разі.

Бореліоз (хвороба Лайма)

Бореліоз є однією з найбільш стрімко зростаючих у світі інфекцій, і її довгостроковий вплив на здоров’я може бути непередбачуваним. Бореліоз – інфекційне захворювання, яке є наслідком укусу іксодового кліща, найактивнішого у весінній та літній період. Інфікування може відбутися не тільки під час укусу комахи, а й після його роздавлювання на шкірі.

Симптоми хвороби Лайма:

 • лихоманка;
 • головний біль;
 • набряклі лімфатичні вузли;
 • червона овальна пляма на будь-якому місці шкіри;
 • біль та набряк у суглобах;
 • біль у м’язах;
 • труднощі з концентрацією;
 • порушення сну.

Хвороба Лайма, якщо вчасно не звернутися до лікаря, може вражає нервову систему, серце, нирки, печінку, суглоби

Вакцинація – один способів запобігти захворюванню. Щеплення слід робити за кілька місяців до початку весняно-літнього сезону. Існує екстрена вакцинація, але її ефект не миттєвий і помітний приблизно через півтора місяці.

Як уберегти себе від кліща?

Нагадуємо батькам про важливість регулярної перевірки шкіри своїх дітей після прогулянок та профілактичних заходів для запобігання укусам кліщів. Вирушаючи на природу, слід подумати про заходи попередження укусу кліща:

 1. Використовуйте репеленти: Наносьте засоби з репелентами на шкіру та одяг.
 2. Одягайте захисний одяг: Носіть довгі рукави та штани, щоб зменшити доступ кліщів до шкіри.
 3. Перевіряйте себе та дітей після прогулянок: Ретельно оглядайте шкіру, особливо тіла, де кліщі можуть приховатися.
 4. Уникайте високої трави та зарослей: Стежте за тим, щоб ваші прогулянки не призводили до контакту з місцями, де можуть перебувати кліщі.

Звертайтеся до медичної допомоги у разі укусу кліща та слідкуйте за станом здоров’я дітей, щоб запобігти можливим ускладненням.

Бережіть себе та своїх близьких від кліщів, дотримуючись цих простих правил. Пам’ятайте, попередження – краще, ніж лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Fill out this field
Fill out this field
Будь ласка, введіть правильний email.
You need to agree with the terms to proceed

Меню
Перейти до вмісту