Що потрібно знати про гірку хворобу з солодкою назвою? Цукровий діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну чи організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, майже 422 мільйони людей у всьому світі хворіють на цукровий Що потрібно знати про гірку хворобу з солодкою назвою?
Цукровий діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну чи організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, майже 422 мільйони людей у всьому світі хворіють на цукровий діабет, а 1,5 мільйона смертей щороку безпосередньо пов’язані з цим захворюванням.
Цукровий діабет в Україні займає 3-тє місце за поширеністю після серцево-судинних захворювань та онкології, його перебіг часто є безсимптомним, що дуже ускладнює діагностику та лікування.
У зоні ризику знаходяться люди, які:
🔻мають надлишкову вагу;
🔻45 років і старше;
🔻мають сімейний анамнез діабету чи серцевих захворювань;
🔻страждають на високий кров’яний тиск;
🔻ведуть малорухливий спосіб життя.
Як запобігти?
– досягти нормальної ваги тіла та підтримувати її;
– мати фізичної активності не менше 150 хвилин на тиждень;
– збалансоване харчування, скласти здорову тарілку допоможе сервіс.
Кількість випадків і поширеність цукрового діабету зростають протягом останніх кількох десятиліть.
Є три основні типи цукрового діабету:
– Цукровий діабет 1 типу, інсулінозалежний. Виникає, коли організм не виробляє достатньо інсуліну, щоби поглинати цукор (глюкозу) зі спожитої їжі, і не може перетворити його на енергію. Є хронічним станом.
– Цукровий діабет 2 типу. Виникає, коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою. Це найпоширеніший тип цукрового діабету.
– Гестаційний діабет. Його діагностують у період вагітності. Хоча він може спостерігатися і протягом певного часу після народження дитини.
Причини виникнення цукрового діабету 1 типу вивчені недостатньо, тому запобігти захворюванню майже неможливо. Водночас, достеменно відомо, що більшість випадків цукрового діабету 2 типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності. Йому можна запобігти у 80% випадків.
В 2023 році у КНП “Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької обласної Ради” було госпіталізовано та проліковано 66 дітей з вперше виявленим цукровим діабетом.
Чинники, що провокують виникнення цукрового діабету у дітей:
– Інфекційні тригери: вірус краснухи, епідемічний паротит, вітряна віспа, гепатита, ентеровіруси;
– Спадкова схильність;
– Носійство генів, асоційованих з виникненням цукрового діабету ( ген HLA)
Якщо ви, батьки, помітили, що ваша дитина почала багато вживати рідини, раптово схудла, це є приводом, щоб звернутись до дитячого ендокринолога.
Прийом лікаря проводиться по електронному направленню за попереднім записом в консультативній поліклініці КНП «Вінницька обласна клінічна лікарня ВОР» (м.т. 0732589351 або т. (0432) 55-11-04) з 10:00 до 13:00 понеділок-п’ятниця.
Якими є ознаки захворювання?
Серед симптомів цукрового діабету:
– надмірне сечовиділення;
– спрага;
– постійне відчуття голоду;
– втрата ваги;
– постійне відчуття втоми;
– погіршення зору.
Цукровий діабет із часом призводить до серйозних пошкоджень серця, кровоносних судин, очей, нирок і нервів. Дорослі люди з цукровим діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 вищий за інших.
Зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їхнього інфікування та пізніше – ампутації.
Ураження сітківки очей – діабетична ретинопатія виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та є причиною 1% випадків сліпоти.
Цукровий діабет є основною причиною ниркової недостатності.
Нагадуємо, що кожен українець, який уклав декларацію з лікарем первинної медичної допомоги (ПМД), має право отримати безоплатно низку лабораторних діагностичних досліджень та швидких тестів, у тому числі тест на визначення рівня цукру в крові.
Так, у сімейного лікаря можна безоплатно зробити аналізи, які входять до переліку безоплатних медичних послуг на первинці, зокрема загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, перевірку рівню глюкози та загального рівню холестерину. При цьому внутрішньо переміщеним особам для отримання первинної меддопомоги декларація не потрібна.
Знайти аптеку, яка відпускає препарати за програмою «Доступні ліки» допоможе оператор контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Також аптеки, які беруть участь у програмі реімбурсації, можна впізнати візуально. Вони мають на дверях наліпку «Тут є “Доступні ліки”», а ті, де можна отримати інсулін, мають наліпку «+Інсуліни».
Яку інформацію має містити рецепт на препарати за програмою «Доступні ліки» — https://bit.ly/3TE62W7
Як почати користуватися програмою «Доступні ліки» під час воєнного стану — https://bit.ly/3DbuHvW
Більше інформації: МОЗ http://surl.li/ncwnl
ЦГЗ України http://surl.li/ncwtb