22-29 квітня 2024 року відмічають Всесвітній тиждень Первинних Імунодефіцитів, що співпадає із Європейським тижднем імунізаці з 21 по 27 квітня 2024 року.
Мета цих ініціатив – підвищення усвідомлення громадськістю важливості вакцинації для запобігання небезпечним захворюванням та збереження життя.
У нашому закладі працює досвідчений дитячій імунолог Анастасія Струтинська, яка разом з командою лікарів педіатричного відділення №2 забезпечуює якісну медичну допомогу, як у поліклініці, так і в стаціонарному відділені. Діагностика первинних імунодефіцитів та аналіз абсолютних протипоказів до вакцінації проводиться поетапно і ретельно, це допомагає покращити якість життя, а іноді навіть врятувати дитину.
Первинні імунодефіцити – це рідкісні захворювання, внаслідок спадкового дефекту імунної системи. Існує понад 450 форм первинного імунодефіциту. Головною ознакою первинних імунодефіцитів є підвищена схильність до інфекцій. Проте патологічні рецидивні інфекції слід відрізняти від частих інфекцій, що в нормі супроводжують розвиток дитини і характеризують етапи дозрівання імунної системи у ранньому віці. Медичні експерти фонду Jeffrey Modell Foundation розробили рекомендації, що включають
10 ознак настороженості щодо первинних імунодефіцитів:
- ≥ 8 нових випадків отиту на рік.
- ≥ 2 тяжких випадків синуситу протягом 1 року.
- ≥ 2 місяці антибіотикотерапії з незначним ефектом.
- ≥ 2 пневмонії протягом 1 року.
- Відставання немовляти в рості та наборі маси тіла.
- Повторні, глибокі абсцеси шкіри або внутрішніх органів.
- Стійка молочниця в роті або в інших місцях на шкірі після 1 року.
- Необхідність внутрішньовенного введення антибіотиків для усунення інфекцій.
- ≥ 2 інвазивні інфекції.
- ПІД в сімейному анамнезі.
Рання діагностика та відповідне лікування можуть запобігти ускладненням і мати значний вплив на життя людей з первинними імунодефіцитами та їхніх родин. Підвищення обізнаності серед соціального оточення пацієнтів, широкої громадськості, медичних працівників допомагає покращити розуміння хвороби на підтримку людей з первинним імунодефіцитом.
З 21 по 27 квітня 2024 року ВООЗ відзначає Європейський тиждень імунізації (EIW). Мета цього заходу – підвищити серед громадськості розуміння важливості вакцинації для попередження небезпечних захворювань та збереження життя. «Вакцинація є одним з геніальних винаходів людства, які дозволили суттєво знизити дитячу смертність в світі. Згідно даних ВООЗ імунізація зберігає від 2 до 3 мільйонів дитячих життів щороку.» #“Національний портал з імунізації”.
Більшіть батьків, нажаль, бояться проводити планові щеплення для своєї малечі, дані побоювання викликані необізнаністю та надуманими міфіми, що обговорюється суспільством, але ніхто не задумується про те, що краще профілактувати невиліковні хвороби, ніж жити із їх наслідками.
В Україні медичні працівники керуються чинним Наказом МОЗ України № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів» згідно якого проводиться планова вакцинації населення та Наказом МОЗ України №2070 «Про перелік медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень» .
Згідно даного наказу можна коротко виділити головні моменти пов’язані із вакцинацією:
Абсолютні протипоказання до введення вакцини:
- наявність в анамнезі анафілактичної реакції на попередню дозу вакцини ;
- вагітність – протипоказано введення живих вакцин ;
- тяжка імуносупресія/імунодефіцит – протипоказано введення живих вакцин ;
- гострі захворювання з підвищенням температури вище 38,0° C – протипоказання для рутинної вакцинації
Не є протипоказазом для проведення вакцинації :
- Незначні порушення у стані здоров’я (прорізування зубів, диспепсія, застуда з підвищеною температурою або без), які часто зустрічаються у дітей перших років життя, не є протипоказанням до вакцинації.
- Особи з хронічними захворюваннями повинні бути вакциновані відповідно до Календаря профілактичних щеплень в Україні
- Особи з хронічними захворюваннями можуть потребувати додаткової вакцинації, якщо вона не передбачена, як рутинна та не включена до Календаря щеплень.
- Прийом антибактеріальних та противірусних препаратів не впливає на формування імунної відповіді під час проведення щеплення інактивованими вакцинами та більшістю живих вакцин.
Вакцинацію не потрібно відкладати у разі:
1) алергії на побутові алергени;
2) алергії на алергени рослинного походження;
3) алергії в сімейному анамнезі;
4) проведення алергенспецифічної імунотерапії;
5) алергії на антибактеріальні препарати, що використовуються рутинно.
Лікування дітей із Первинним імунодефіцитом Вінницької області здійснюється у КНП «Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня ВОР» на базі педіатричного відділення №2 лікарем імунологом та лікарями відділення, де пацієнтам надається кваліфікована допомога, проводиться замісна терапія, діагностика та лікування ускладнень.
Якщо у Вас виникають питання стосовно вакцинації, підозри на первинний імунодефіцит – звертайтесь КНП «ВОДКЛ ВОР» на консультативний прийом до лікаря імунолога з електронним направленням записавшись на прийом через сайт (http://vodkl.org.ua ) або за телефоном Call центру (0432) 55-11-04
#World Health Organization# WorldPIWeek # Національний портал з імунізації # МОЗ України