26 березня – День обізнаності про епілепсію
Епілепсія – це одне з найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань людини, яке характеризується нападами, що повторюються. Ці напади проявляються у вигляді мимовільних судом у якійсь із частин тіла або по всьому тілу, іноді супроводжуються втратою свідомості або контролю над функціями кишечника або сечового міхура.
Надлишок електричних імпульсів у різних ділянках мозку може спричиняти епілептичні напади. Ці напади можуть проявлятися як незначні провали у пам’яті або важкі тривалі конвульсії, і вони можуть відбуватися з різною частотою – від кількох разів на рік до кількох разів на день.
Однак одинокий напад ще не означає епілепсію, оскільки 5-10% людей можуть мати лише один напад протягом життя.
Симптоми нападів можуть бути різними і залежать від того, в якій частині мозку виникають порушення. Це може включати тимчасову втрату орієнтації або свідомості, порушення рухових функцій, відчуттів (зір, слух, смак), зміни настрою та інші.
Ознаки нападів є змінними і залежать від того, в якій ділянці мозку виникають порушення. Можуть спостерігатися тимчасові симптоми, такі як втрата орієнтації або свідомості, порушення рухових функцій, органів відчуття (зір, слух та смак), зміни настрою та інші.
Пацієнти з епілепсією, як правило, частіше стикаються з іншими фізичними проблемами, такими як переломи та синці, а також психологічними станами, такими як тривожні розлади та депресія.
Показами до госпіталізації у дитяче неврологічне відділення КНП “Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької обласної Ради” є:
одиничні або повторні напади судом у дитини;
планові госпіталізації для підбору та корекції протисудомних
препаратів;
диспансерний нагляд для дітей з інвалідністю по епілепсії .
У відділенні надається цілодобове лікування та нагляд. У разі потреби, проводиться невідкладна протисудомна терапія. Також здійснюється підбір препаратів для протисудомних планових оральних препаратів. Навчання батьків та дітей про прийом та контроль протисудомної терапії організовують фахівці відділення.
Щоб отримати консультацію дитячого невролога або отримати іншу потрібну інформацію просимо телефонувати за номером : +38 063 148 11 25 з 8:30 по 16:00
ЯК НАДАТИ ДОПОМОГУ ДИТИНІ З ЕПІЛЕПСІЄЮ ПІД ЧАС НАПАДУ
Правильна перша допомога – це дві прості дії: достатньо перевернути дитину на бік та покласти щось м’яке під голову, щоб уникнути травми.
При цьому НЕ варто: класти що-небудь у рот, тверді предмети можуть травмувати, пошкодити зуби та ясна, а інколи навіть існує ризик зламати щелепу; під час нападу в людини НЕ може запасти язик; намагатися зупинити напад – напад повинен пройти сам.
У більшості випадків напади при епілепсії не є невідкладними станами та не завжди потрібно викликати екстрену медичну
допомогу.
Але обов’язково телефонуйте 103, якщо:
– напад триває п’ять хвилин або довше;
– напади повторюється настільки часто, що у проміжках між ними у людини не відновлюється свідомість (на відміну від серії нападів);
– коли у людини стається перший напад;
– коли людина отримує травму під час нападу (наприклад, внаслідок падіння);
– напад стається, коли людина перебуває у воді.
Українська Національна служба здоров’я нагадує пацієнтам з епілепсією про можливість отримання безоплатної медичної допомоги та доступних ліків.
Щоб отримати безоплатну медичну допомогу та “Доступні ліки” для пацієнтів з епілепсією, потрібно виконати наступні кроки:
1. Для призначення лікування при епілепсії зверніться до
дитячого лікаря-невролога.
2. Для візиту до дитячого лікаря-психіатра не потрібно направлення. Оберіть медичний заклад, який має договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), і запишіться до лікаря-спеціаліста.
3. Для візиту до дитячого лікаря-невролога потрібне електронне направлення. Його може видати сімейний лікар, терапевт або педіатр, з яким укладена декларація. Вимушеним переселенцям не потрібно мати декларацію – ви можетезвернутися до будь-якого лікаря первинної медичної
допомоги.
Сподіваємося, що ця інформація була корисною та цікавою для вас!