До батьків сьогодні звертається дитячий лікар інфекційно-боксованого відділення №2 КНП “Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької обласної Ради” Катерина Борсенко, щоб нагадати про важливість обізнаності щодо захворювань, які можуть загрожувати здоров’ю ваших дітей. Одним із таких є метапневмовірус, що часто викликає респіраторні інфекції, особливо у дітей.
Метапневмовірус людини (HMPV) належить до сімейства вірусів Рneumoviridae родини Paramyxoviridae, впершевиявлений та описаний у 2001 році в Нідерландах. Метапневмовірус є РНК-вмісним вірусом, має 2 основнігрупи (А і В) і 4 підгрупи. Виявлено також наявність штамів вірусу. HMPV є причиною до 5 % ГРВІ та 12 % пневмонії у людей до 20-річного віку.
СИТУАЦІЯ З HMPV В УКРАЇНІ
В Україні фіксується циркуляція метапневмовіруса серед населення. Протягом поточного епідемічного сезону 2024-2025 років, станом на 05.01.2025 року, HMPV виявлено у 14 осіб, з них віком 0-4 роки – 2 особи, 5-14 років – 7 осіб
Така ситуація спостерігалась і в минулому епідемічному сезоні 2023-2024 років за аналогічний період, станом на 05.01.2024 року: всього HMPV виявлено у 24 осіб, з них віком 0-4 роки – 11 осіб, 5-14 років – 10 осіб.
ГРУПИ ПІДВИЩЕНОГО РИЗИКУ
Хоча метапневмаорусом може заразитися будь-хто, у групу підвищеного ризику входять:
- новонароджені , недоношені , діти до 5 років;
- діти, що мають супутню патологію(Вроджені вади розвитку легеневої системи, бронхолегева дисплазія, трахеомаляція, бронхіальна астма, імунодефіцити, злоякісні новоутворення, аутоімунні захворювання)
- люди старше 65 років;
Вірус значною мірою поширюється при близькому контакті з інфікованою людиною (повітряно-краплинним шляхом).
КЛІНІЧНІ ПРОЯВИ: біль у горлі, кашель, нежить , підвищення температури тіла. візинг (свистячий звук, викликаний диханням через звужені дихальні шляхи), слабкість, головний біль.
ЩО ПОВИННО ВИКЛИКАТИ У БАТЬКІВ НАСТОРОЖЕНІСТЬ!
- Підвищення температури тіла вище 38,5, що погано піддається жарознижуючим препаратам (враховуючивірно розраховану дозу лікарського засобу)
- Відмова від грудного вигодовування у немовлят, та зниження апетиту у діток старшого віку, відмова відвживання рідини.
- Наявність задишки у дитини (роздування крил носа, втягнення яремної ямки, міжреберних проміжків),
- Ціаноз шкіри, млявість
- Сатурація <94%, апное.
Найпоширенішими причинами госпіталізації у дітей, інфікованих HMPV, є гострий бронхіоліт та пневмонія. Тяжкість захворювання може бути збільшена при коінфекції респіраторно-синцитіальним вірусом (РСВ).
ЯК МОЖНА ДІАГНОСТУВАТИ HMPV:
- ПЛР – золотий стандарт для діагностики HMPV.
- Імунофлуоресцентний аналіз (ІФА)
- Вірусологічні методи
- Серологічні дослідження
Специфічного лікування не існує!
Обов’язково огляд у свого педіатра або сімейного лікаря. Жарознижуючі препарати за потреби, сольовий розчин в ніс та оральна регідратація.
ПРОФІЛАКТИКА МЕТАПНЕВМОВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ:
- Уникати контакту з хворити на ознаки ГРВІ та переохолодження
- Вітамін Д3 згідно віку
- Особиста гігієна рук, дотримуйтесь тикету кашлю (прикривайте рот серветкою чи згином ліктя);
- Провітрювання кімнати.
Нагадуємо, що вакцинація діток згідно календаря щеплень та рекомендовані вакцини, що є зареєстровані та доступні в Україні, є обов’язковою і знижує ймовірність важкого перебігу захворювань!
Пам’ятайте, що ваше вчасне реагування є запорукою здоров’я малюка!
Бажаємо вашим дітям міцного здоров’я та радісного дитинства!