Сказ — це гостре вірусне інфекційне захворювання, яке вражає як тварин, так і людей. Воно проявляється запальними процесами (енцефаліт) та серйозними ураженнями центральної нервової системи, що може призвести до летального результату. Щоб уникнути фатальних наслідків, вкрай важливо своєчасно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.
Як відбувається інфікування? Зараження сказом може статися через укуси, подряпини або мікроушкодження шкіри, а також при контакті зі слизовими оболонками або ослиненні хворою твариною. Найчастіше люди стають жертвами інфекції внаслідок контакту з хворими на сказ домашніми котами і собаками, а також дикими тваринами, такими як лисиці, вовки та кажани. Особливу небезпеку становлять безпритульні невакциновані тварини. Слина тварин, інфікованих сказом, стає заразною в останні дні інкубаційного періоду.
Які симптоми сказу у людей?
- Захворювання настає після інкубаційного періоду (4-6 тижнів), протягом якого вірус з місця проникнення в організм просувається до головного мозку і викликає його запалення. У деяких випадках цей період скорочується до 1-2 тижнів або збільшується до 1 року і більше.
- Спочатку з’являються симптоми загального нездужання: температура, нудота, блювота, головний біль, загальна слабкість.
- Поступово наростає сильне почуття тривоги, з’являється свербіж, поколювання, тянучі болі по ходу найближчих до місця укусу нервових шляхів.
- Далі хвороба переходить у стадію виражених клінічних явищ. Розвивається водобоязнь – хворобливе судомне скорочення м’язів глотки і гортані при спробі пити воду, при вигляді води, при звуці води, що ллється.
Інкубаційний період сказу у людини зазвичай триває від одного до трьох місяців, але може коливатися від одного тижня до року. Це залежить від місця, кількості та глибини укусів (найбільш небезпечні — укуси в обличчя та голову), а також від кількості та активності вірусу, що потрапив у рану, і віку постраждалого (діти є більш вразливими, ніж дорослі).
Початкові ознаки інфікування сказом включають підвищення температури, біль, а також незвичні або дискомфортні відчуття (поколювання, пощипування чи печіння) в місці укусу. Після появи симптомів захворювання, як правило, закінчується летально. Залежно від форми захворювання можуть розвиватися гідрофобія (страх води), параліч м’язів, кома, зупинка серцевої діяльності та дихання. У процесі поширення вірусу через центральну нервову систему виникає прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.
Якщо Вас вкусила або подряпала дика чи бездомна тварина, і неможливо визначити вакцинальний статус, варто негайно промити рану водою з милом та звернутися за медичною допомогою до лікаря або найближчого медичного закладу. Лікар оцінить стан рани та, за потреби, може рекомендувати почати вакцинацію проти сказу. Навіть потрапляння слини тварини на пошкоджену шкіру може стати причиною для початку лікування. Вакцинація проти сказу забезпечує ефективний захист від захворювання в 96–99% випадків.
Якщо існує ризик зараження сказом, лікар призначить курс антирабічної вакцинації. Вакцинацію проводять кількома дозами: у день звернення (0-й день), а також на 3-й, 7-й, 14-й, 30-й і 90-й дні. Для ефективного захисту важливо розпочати вакцинацію не пізніше 14 днів після укусу або контакту зі слиною тварини. У деяких випадках вакцинація можлива навіть через кілька місяців після контакту з твариною.
Якщо укуси розташовані в небезпечних місцях (на обличчі, шиї, голові, пальцях рук або в промежині), є множинні або глибокі поодинокі рани, або ж слина потрапила на слизові оболонки, лікар може додатково призначити антирабічний імуноглобулін. Це особливо важливо, оскільки інкубаційний період у таких випадках може скоротитися до 7 днів, що є меншим за час вироблення імунітету після вакцинації. Якщо з моменту контакту минуло більше трьох діб, імуноглобулін не використовують.
Зверніть увагу: сказ не підлягає лікуванню, його можна лише запобігти, зробивши вакцинацію своїм домашнім улюбленцям. Наше життя та життя наших тварин варті тих кількох хвилин, які ви витратите на візит до ветеринарний лікар.
Будьте відповідальними! Дбайте про себе та своїх близьких!
За матеріалами МОЗ України:https://moz.gov.ua/uk/28-veresnja—vsesvitnij-den-borotbi-proti-skazu