13 травня проводиться Всесвітній день меланоми. Відзначається в другий понеділок травня. Мета – підкреслити зростаючу поширеність злоякісної меланоми та профілактики цього агресивного типу раку шкіри.
Меланома – це злоякісна пухлина, що розвивається з меланоцитів, клітин, які виробляють пігмент шкіри. Кількість хворих на цей швидкоплинний рак щорічно збільшується через руйнування озонового шару та посилення сонячного опромінення.
Симптоми меланоми включають зміни у розмірі, формі або кольорі пігментованих плям на шкірі, кровотечі, свербіж, біль або печіння, рубцювання чи виразні зміни у шкірі, що не зцілюються. Важливо вчасно реагувати на будь-які зміни на шкірі і, якщо вони підозрілі, звертатися до лікаря.
Для попередження розвитку меланоми потрібно:
- уникати сонячних опіків, не зловживати сонячною засмагою та соляріями;
- при перебуванні на сонці користуватися сонцезахисними окулярами сонцезахисними кремами, капелюхами з широкими полями;
- уникати травмування шкіри в ділянці родимок, контакту шкіри в ділянці родимок із хімічними подразниками.
Серед факторів ризику меланоми:
- Біла шкіра, світлі очі та волосся, рожеві веснянки.
- Наявність в анамнезі сонячних опіків.
- Надмірний вплив ультрафіолетового випромінювання.
- Якщо у вас чи ваших родичів раніше була меланома.
- Невуси.
Україна не є винятком у поширенні меланоми. Щорічно фіксуються тисячі нових випадків цього раку шкіри. Щодо випадків серед дітей, вони становлять менше відсотка від усіх випадків, але тривожно збільшуються через збільшення експозиції дітей до ультрафіолетового випромінювання та погіршення звичок щодо захисту від сонця.
Якщо у вас є підозра на меланому або ви помітили будь-які зміни на шкірі, які викликають хвилювання, негайно звертайтеся до дерматолога або онкодерматолога. Найперша діагностика меланоми – дерматоскопія. Проводиться за допомогою дерматоскопа, який робить прозорим поверхневий шар шкіри епідермісу.
Вчасна діагностика і лікування можуть значно покращити прогноз. Важливо знати, що в запущеній формі меланома може призводити до летальних випадків, тому важливо вчасно виявляти її. Будьте уважні до свого здоров’я!