Сьогодні завідувачка інфекційно-боксованого відділення №1 КНП “Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької обласної Ради” Галина Однорогова розповіла нам про актуальність захворюваності на бактеріальні інфекції, зокрема про скарлатину.
👅Скарлатина – гостре інфекційне захворювання, що характеризується лихоманкою, інтоксикацією, ангіною і рясною точковою висипкою.
Хворіють найчастіше діти віком від 2 до 15 років. Збудником скарлатини є b-гемолітичний стрептокок групи А, який передається повітряно-крапельним шляхом. Крім того, заразитися скарлатиною можна через продукти харчування, спільний посуд, одяг або просто потримавшись за ручку дверей, яку до цього відчинив здоровий на вигляд носій інфекції.
К
🚩Джерело інфекції – хворий на скарлатину, або «здоровий» носій стерептококів. Інкубаційний період зазвичай становить від 1 до 10 днів. Дитина вважається заразною за добу до появи перших симптомів.
📌 Назва хвороби ґрунтується на описі симптомів захворювання. Латинське слово scarlatum, що означає «яскраво-червоний», «червоний», вказує на один із характерних симптомів скарлатини – шкірні висипання яскраво-червоного кольору певної форми, розмірів та локалізації.
К
🚩Симптоми скарлатини
  • Скарлатина починається гостро: з різкого підйому температури до 39 º C. Дитина  скаржиться на головний біль, нудоту, виражене нездужання, сильний біль при ковтанні.
  •  Наприкінці першої початку другої доби з’являється дрібна, червона висипка, яка за кілька  годин покриває практично все тіло.
  • Характерна червона висипка, що виникає при скарлатині, – це реакція організму на еритротоксин (токсин Діка), який з першого дня розвитку хвороби виробляється  стрептококом. Під його впливом дрібні кровоносні судини розширюються, утворюючи плями червоного кольору та округлої форми. Поєднання ангіни та червоного висипу, що поступово поширюється по тілу, дозволяє впевнено діагностувати скарлатину вже під час огляду.
  • До специфічних симптомів відносять також відсутність висипки в ділянці носогубного трикутника, виражена гіпереремією, почервоніння щік і одутлість шиї через збільшення шийних лімфатичних вузлів – це характерна картина зовнішності хворої дитини.
  • При огляді слизової оболонки порожнини рота можна побачити яскраво-червону запалену слизову оболонку, гнійні нальоти на піднебінних мигдаликах і «малиновий» язик з різко збільшеними сосочками. Такий стан горла носить назву – «палаючий зів». 
  • ЯДіагностика скарлатини
Для того, щоб діагностувати скарлатину проводять швидкий тест на виявлення БГСА, посів мазка з носоглотки на мікрофлору, також враховують клінічні симптоми, загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, ЕКГ.
Я
Лікування скарлатини
Лікування скарлатини зазвичай включає прийом антибіотиків не менше 10 днів. Також важливо пити багато води, відпочивати та забезпечити правильне харчування для підтримки імунітету.
🚫Скарлатина небезпечна своїми ускладненнями. При несвоєчасному наданні медичної допомоги можуть виникати ранні та пізні ускладнення.
📌Найпоширеніші ускладнення раннього періоду скарлатини у дітей: отит середнього вуха, запалення мигдаликів, носових пазух внаслідок розвитку інфекції в носоглотці; запальні процеси, гнійні осередки у печінці, нирках; зміна, витончення серцевих стінок, що призводить до збільшення розмірів серця, зниження його працездатності, рівня заповнення кровоносних судин.
📌До пізніх ускладнень скарлатини відносяться: ревматизм, міокардит, гломерулонефрит, пневмонія.
Скарлатина – хвороба, що поки не піддається профілактиці методами вакцинації. Тому, щоб уникнути захворювання на скарлатину, проводяться заходи неспецифічної профілактики, що перешкоджають поширенню інфекції в дитячих колективах. За відсутності дієвої вакцини, карантин (на 7 днів), ізоляція хворих (не менше ніж 10 нів) і правила особистої гігієни є базовими способами запобігання захворюваності на скарлатину.
📍При контакті з хворим на скарлатину рекомендується регулярне полоскання горла антисептиком, особливо при наявності хронічних захворювань носоглотки (фарингіт, тонзиліт, гайморит тощо), промивання носових ходів сольовим розчином.
я

Декілька порад для батьків дітей, які хворіють на скарлатину:

  1. Строго дотримуйтесь лікарських призначень: Переконайтеся, що ваша дитина приймає всі ліки, які були призначені на весь період лікування.
  2. Забезпечте спокій і відпочинок: Дозвольте дитині відпочити від навантажень у школі або садочку, щоб організм міг боротися з інфекцією і відновлюватися.
  3.  Дотримуйтеся правил гігієни: Ретельно мийте руки після контакту з хворим, щоб запобігти поширенню інфекції. Дотримуйтеся також правил кашлю і чхання, щоб зменшити ризик передачі бактерій.
  4. Обмежте контакт з іншими дітьми і дорослими: Під час інфекційного періоду рекомендується утриматися від близького контакту з іншими дітьми та дорослими, щоб знизити ймовірність передачі інфекції., так як це єдина із дитячих інфекцій, що може пердатися третьою особою.
  5. Слідкуйте за станом дитини: Якщо стан дитини погіршується або з’являються нові симптоми, негайно зверніться до лікаря для отримання додаткової консультації та лікування.

Ці поради допоможуть батькам допомагати своїм дітям під час боротьби з скарлатиною та сприятимуть швидкому одужанню.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Fill out this field
Fill out this field
Будь ласка, введіть правильний email.
You need to agree with the terms to proceed

Перейти до вмісту